Jooga- ja vaellusviikonloppu 15.–17.5.2026
Tervetuloa nauttimaan keväisestä luonnosta, lempeästä joogasta ja virkistävästä ulkoilusta Punkaharjun upeisiin maisemiin. Harjualue tunnetaan ainutlaatuisista kansallismaisemistaan ja monipuolisista reiteistään – alueella voi liikkua niin metsissä kuin järvimaisemissa. Kesäkaudella mahdollisuuksia riittää melonnasta ja pyöräilystä uimiseen kirkkaassa Saimaassa. Rentoudu, liiku ja hengitä keväisessä luonnossa. Tämä viikonloppu yhdistää lempeän ja dynaamisen joogan, ohjatun vaellusretken Punkaharjun luonnon-suojelualueella sekä Kruunupuiston hemmottelevat puitteet.
Viikonloppu alkaa perjantai-iltana rauhoittavalla yin-joogalla, jonka jälkeen nautitaan maistuva illallinen Kruunupuiston ravintolassa. Lauantai käynnistyy energisoivalla vinyasa-joogalla ja aamiaisella, minkä jälkeen suunnataan opastetulle vaellukselle Punkaharjun harjualueelle erä- ja luonto-opas Riinan johdolla. Retken aikana kuljetaan muun muassa pitkin Topeliuksen polkua, ohitamme Suomen vanhimman hotellin ja nautimme eväät kauniissa Saimaan maisemissa. Päivän päätteeksi voi rentoutua kylpylässä ennen iltapäivän yin-joogaa ja yhteistä illallista.
Sunnuntaina päivä alkaa vielä kerran virkistävällä vinyasa-joogalla. Tunnin jälkeen pääset nauttimaan rantasaunan lempeistä löylyistä ja halutessasi pulahtamaan Saimaaseen. Aamiainen tarjoillaan joko rantasaunalla tai viereisessä Inkeritalon kahvilassa. Rauhallisen aamun kruunaa mahdollisuus viipyä huoneessa puoleen päivään saakka.
Hinnat:
426 €/hlö kahden hengen huoneessa
486 €/hlö yhden hengen huoneessa
Viikonloppu toteutuu, kun osallistujia on vähintään 8.
Varaukset:
Myyntipalvelu / Kruunupuisto
puh. 044 763 9130
myyntipalvelu@kruunupuisto.fi
viikonlopun ohjelma
Perjantai
Sisäänkirjautuminen klo 15.00 alkaen
klo 17.00–18.20 Tervetulosanat ja rauhoittava Yin-jooga
Yin-jooga on rauhallista joogaa ja asanoissa pysytään tavallista pidempään, keskimäärin 3–10 min. Yin-jooga auttaa rauhoittumaan niin henkisesti kuin fyysisesti. Yin-joogassa käytetään usein apuna blokkeja, tyynyjä/bolsteria, vilttiä tai joogavyötä, jotka mahdollistavat tunnille osallistumisen kaikentasoisille yogeille ja antavat tukea jooga-asentojen lempeään harjoittamiseen.
klo 18.30 Illallinen
Lauantai
klo 8.00–9.15 Vinyasa-jooga
Tunnilla liikutaan dynaamisesti mutta lempeästi asanasta toiseen rauhallisesti hengitellen. Tunti sopii niin aloittelijoille kuin jo joogaa aiemmin harrastaneille.
klo 9.15–10.00 Aamiainen
klo 10.30–14.30 Vaellusretki
Kylpylä
klo 16.30–17.45 Yin-jooga
klo 18.00 Illallinen
Sunnuntai
klo 8.00–9.15 Vinyasa-jooga
klo 9.15– Aamusauna rannalla + aamiainen
Check-out klo 12.00 mennessä
- Hinta
- 426 €
- 1 hlö/2hh
- Lisämaksut
- 1 hengen huoneen lisämaksu +60 € / 2 vrk
- Paketin sisältö
-
tervetulohetki & rauhoittava Yin-jooga, illallinen
-
vinyasa-jooga, aamiainen, ohjattu vaellus (retkieväät), kylpylä, Yin-jooga, päivällinen
-
vinyasa-jooga, Inkeritalon aamusauna & aamiainen
-
- Varaukset
- puh. 044 763 9130 | myyntipalvelu@kruunupuisto.fi