tutustu TAPAHTUMIIMME ja tule mukaan!

Huomioithan, että muutokset tapahtumiin ja aikatauluihin mahdollisia.

torstaisin

Annikan karaoketanssit torstaisin ravintolassa klo 19 – 23. Vapaa pääsy. Katso lisää 
(Huom. torstaina 1.5. ei ole karaokea)


VALOKUVAnäyttely

Kuntotalon 2. kerroksen aulassa 1. – 30.6.2025 Mika Vattulaisen valokuvanäyttely ”Kuvavirta – Arjen valoa Etelä-Karjalasta

”Tämän näyttelyni kuvat olen ottanut taksinkuljettajan työni ohessa matkani varrelta. Matkaa kertyi vajaan neljän vuoden aikana yli 350 000 km ja reilut 9000 tuntia.Silmieni eteen pyöri siis noin 800 miljoonaa still-kuvaa, mikäli laskuperusteena käytetään elokuvakameran tallentamaa 24 kuvaa sekunnissa tahtia. Sain syksyllä 2021 ahaa-elämyksen, että alan napsia parhaita näkemiäni ruutuja talteen. Olin toki aiemminkin toisinaan näppäillyt, mutta näyt ja niiden taltiointi tempasivat mukanaan. Kävi kuten pärekaton kulotuksessakin helposti käy -homma karkasi käsistä… Tajusin pian kurvailevani päivittäin aarreaitassa. Koska paras kamera on käsillä oleva kamera, aloitin iPhonen kameralla, jolla suurin osa näistä kuvista on syntynyt. Yhteensä kuvia on kertynyt jo parisenkymmentätuhatta.

Aloitan työni arkisin aamuseitsemän maissa ja toisinaan päivä venähtää illansuuhun saakka. Usein näen talvisaikaan siis sekä aamun ensimmäisen että illan viimeisen valon. Päivittäinen matkani vie minua ympäri Etelä-Karjalaa, säännöllisesti Taipalsaaren, Lappeenrannan, Imatran ja Ruokolahden maisemissa. Olen nähnyt samoja paikkoja satoja kertoja perätysten, mutta valo on joka kerta erilainen, taivaan näyttämöllä tapahtuu tauotta ja toisinaan jo tylsän tutuksi tullut maisema tai kohde yllättää railakkaasti. Nyt on oikea hetki ottaa kuva!

Haluan kuvillani tuoda esille Etelä-Karjalan kauneutta ja jokaisen näkemämme hetken ainutkertaisuutta. Toisinaan ihmisen rakentamakin antaa maustetta maisemaan. Sen kerran, kun olen jättänyt jonkun kuvan ottamatta ja ajatellut palaavani kohteeseen hieman myöhemmin, on tilaisuus useimmiten mennyt ohi. Olen tämän pitkänlännän matkani varrella nähnyt huikeita ja yllättäviäkin näkyjä ja niistä nämä valikoidut parisenkymmentä haluan nyt välittää Sinulle.”

Uteliain kuvaterveisin,

Mika Vattulainen

Näyttelyn valokuvat myös ostettavissa!